*International Accord hjælper os med at forebygge og afbøde potentielle overtrædelser relateret til arbejdsmiljø og sikkerhed
IDENTIFICEREDE POTENTIELLE OVERTRÆDELSER
Hos hummel betragter vi Arbejdsmiljø og Sikkerhed som de mest betydningsfulde menneskerettighedsrisici for eksterne arbejdere. Bygningskollapset ved Rana Plaza, der dræbte mere end tusind arbejdere, demonstrerede, hvor vigtig bygnings-, brand- og elektrisk sikkerhed er, blandt andet inden for rammerne af Arbejdsmiljø og Sikkerhed. Derfor er hummel en del af The International Accord, der er et bygningssikkerhedsinitiativ, i Bangladesh og Pakistan. Initiativet inspicerer fabrikker og sikrer, at bygnings-, elektricitets- og brandsikkerhed følger aftalte internationale standarder. International Accord tilbyder også træningssessioner for fabrikkens personale og en klageordning, som gælder for alle medlemsbrands.
Vi ser desuden Overarbejde og Uautoriseret Outsourcing som alvorlige bekymringer. For at forebygge og afbøde risikoen for at bidrage til overarbejde og outsourcing har vi etableret et datadrevet forecast-steam for at sikre, at vores leverandører modtager pålidelige forecasts for deres produktionsplanlægning, og vi bruger vores lokale QC- og kontorpersonale til at bekræfte faktiske produktionssteder. Overarbejde og outsourcing har ofte været forbundet med fast fashion-industrien, dårlige forecasts, ændringer i produkter og korte leveringstider.
Tvungen Arbejdskraft (herunder international og indenlandsk udnyttelse af migranter) og Børnearbejde forbliver en potentiel overtrædelse og en dyb bekymring i de lande, vi opererer i, ifølge flere NGO'er og regeringsrapporter. hummel har strenge politikker mod tvangsarbejde og børnearbejde, men konstant overvågning og ansvarlighed er nødvendig for at håndhæve vores politikker. hummel har identificeret geografiske områder og trin i vores forsyningskæde, der er særligt sårbare over for overtrædelser. hummel sigter mod at forebygge de potentielle overtrædelser gennem øget sporbarhed i forsyningskæden for visse materialer, no-sourcing politikker for visse områder, øget overvågning og tilstedeværelse på fabrikkerne, DNA-test for stofoprindelse og leverandørinddragelse. Det skal understreges, at hummel aldrig har set eller er blevet gjort opmærksom på tvangsarbejde eller børnearbejde i sin forsyningskæde, hvilket er grunden til, at det er markeret som en potentiel overtrædelse baseret på NGO-rapporter relateret til de lande, vi arbejder i. Tvangsarbejde og børnearbejde er mere tilbøjeligt til at finde sted i produktion for lokale markeder, uautoriserede fabrikker, råvarestadier af produktionen og andre stadier/områder langt væk fra besøg fra brands, regering og private inspektioner. hummels tilstedeværelse er ofte begrænset til dets kontraktlige leverandører, hvilket er grunden til, at vi deler vores menneskerettighedsbekymringer med vores leverandører og forventer, at de besøger deres leverandører samt videreformidler vores adfærdskodeks eller deres eget. Fremadrettet vil hummel øge sit CSR-fokus på fabrikker ud over kontraktlige leverandører.
For andre generelle menneskerettighedskrænkelser ofte forbundet med tøj- og fodtøjssektoren henviser vi til "OECD's Due Diligence Guidance for Responsible Supply Chains in the Garment and Footwear Sector", hvor overtrædelser relateret til levevilkår, seksuel chikane, fagforeninger og kollektiv forhandling, farlige kemikalier, drivhusgasudledninger nævnes blandt andre.
Vi fortsætter med at investere og gøre brug af nye og bedre metoder og teknologier til forebyggelse og afbødning af potentielle overtrædelser.