Amnesty x hummel

Amnesty x hummel

Flere millioner mennesker verden over bliver fortsat krænket på deres menneskerettigheder hver eneste dag. Uden muligheden for at sige hvad de tænker, forelske sig i hvem de vil eller dyrke den sport, som de elsker. Og det skal ændres. Nu.

For os handler sport om mere end blot at vinde for enhver pris. For os er sport en grundlæggende menneskeret. Derfor går vi til kamp for ligestilling og retfærdighed i et toårigt samarbejde med Amnesty International Danmark. Formålet med samarbejdet er at skabe opmærksomhed på menneskerettigheder og indsamle penge til den velkendte NGOs arbejde mod en bedre verden gennem forskellige projekter.

For at markere det nye samarbejde har vi i samarbejde med Amnesty International Danmark designet en eksklusiv lifestyle kollektion baseret på NGO’ens sorte og gule farver og med et fælles logo, som er en kombination af humlebien og Amnestys pigtråd. Alt overskud fra kollektionen vil blive doneret til Amnesty og deres arbejde med menneskerettigheder.